18. Doświadczenie lotu

W 1963 r. w czasopiśmie naukowym „Zeitschrift für vergleichende Physiologie” ukazał się artykuł, który opisywał dość brutalne z dzisiejszej perspektywy eksperymenty z udziałem pszczół. Dwóch naukowców – entomolog Herbert Heran i biolog behawioralny Martin Lindauer – postanowiło sprawdzić, czy gdy pszczoły przelatują to faktycznie używają punktów orientacyjnych w terenie do nawigowania podczas lotu.

Dzisiaj wiemy, że tak jest w istocie. Jednak w latach 60. XX w. była to tylko hipoteza. Heran i Lindauer na miejsce testów wybrali staw długości 250 metrów. Na jego jednym końcu umieścili roztwór sacharozy, przysmak pszczół. Następnie udali się na drugi koniec i wypuszczali pszczoły, obserwując trasę ich przelotu nad wodą, jej wysokość oraz prędkość.

Naukowcy prędko zauważyli coś zaskakującego. Kiedy powierzchnia wody była gładka, pszczoły wpierw obniżały lot, a potem wpadały do stawu. „Nie zaobserwowaliśmy tego fenomenu, kiedy na wodzie były zmarszczki lub kiedy droga została oznaczona mostem zrobionym z unoszących się na powierzchni tekturowych łódek” – napisali w swojej pracy.

Badacze spostrzegli też, że nawet gdy woda falowała, pszczoły latały nad nią niżej i wolniej niż nad stałym lądem.


Komentarze

Dodaj komentarz

More posts