02. Badania chińskiego miodu

Badania chińskiego miodu

Chiny mają największą produkcję i konsumpcję miodu (300 000 t rocznie) na świecie, co jest dość oczywiste – w końcu w tym kraju żyje 1,4 mld osób. Gospodarka rolna i użycie pestycydów mimo zmian i rozwoju technologicznego Chin wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nieumiarkowane użycie pestycydów jeszcze do niedawna było normą.

Pestycydami, których użycie w ostatnich latach najbardziej niepokoi ludzi na całym świecie, są neonikotynoidy. Ich nieodpowiednie dawki mają niekorzystny wpływ na nas i na pszczoły, ale analiz chińskiego miodu, który przecież jest szeroko eksportowanym produktem, było niewiele. W końcu, w listopadzie bieżącego roku, ukazał się artykuł naukowy, w którym opublikowano najnowsze badania na ten temat.

Przeanalizowano 94 próbki miodu z chińskich sklepów znajdujących się w regionach o największej ilości wyprodukowanej patoki w 2020 roku. Próby analizowano za pomocą chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektometrią mas. Aż 97,9% zawierało neonikotynoidy i ich metabolity.

Oceniono także wskaźnik niebezpieczeństwa dla pszczół spożywających zanieczyszczony miód – aż 78,7% próbek przekraczało wartości progowe i to na poziomie prawie śmiertelnym.


Komentarze

Dodaj komentarz

More posts