03. Czas życia pszczół

Czas życia pszczół

Długość życia pszczół hodowanych w laboratoriach w USA od lat ’70 skróciła się o 50%. Taką tendencję zaobserwowali naukowcy Uniwersytetu Maryland, gdy badali wpływ stresorów na owady. Badania opublikowano w Scientific Reports – czasopiśmie wydawnictwa naukowego Springer Nature, o potwierdzonej wiarygodności. Przedstawiamy tłumaczenie abstraktu, czyli podzumowania wyników artykułu naukowego.

Wysokie straty rodzin pszczelich kierują naukowców do szukania rozwiązań nakierowanych na zmniejszenie omawianego problemu. Podczas gdy rodziny pszczele tworzą jeden superorganizm, to w analizach laboratoryjnych zwykle bada się pojedyncze osobniki zamknięte w klateczkach, by zapewnić kontrolowane warunki eksperymentu.

W pierwotnym badaniu wykazaliśmy, że zamknięte w klateczkach robotnice pszczoły miodnej, którym podawaliśmy różne rodzaje wody (dejonizowaną, 1% NaCl w wodzie dejonizowanej lub kranową) żyły średnio dłużej, niż te, którym nie podawano takich roztworów. Jednak podczas sprawdzania historii podobnych badań zauważyliśmy, że średnia długość życia pszczół utrzymywanych w klateczkach podczas badań laboratoryjnych w Stanach Zjednoczonych, zaczęła spadać od 1970 r. ze średnich 34,3 dni do 17,7. Te wyniki nas zainteresowały, więc zaczęliśmy analizować dane ze starych artykułów i odkryliśmy związek między tym trendem (spadkiem długości życia, przyp. red.) i spadkiem przeciętnej, rocznej produkcji miodu przez rodzinę pszczelą w Stanach Zjednoczonych w ostatnich 5 dekadach.


Komentarze

Dodaj komentarz

More posts